Olympos Tasarım'ın Proje desteği verdiği Dünya'nın en büyük Atatürk rölyefi izmir'de törenle açıldı.

Olympos Tasarım yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük atatürk rölyefi çalışmasında ; gerçek arazinin ve maket modelin 3 boyutlu optik tarama cihazıyla taranması sonucu elde edilen cad (computer aided design-bilgisayar destekli tasarım ) verilerinin işlenmesi,çelik konstrüksiyonların tasarlanabilmesi için uygun arazi ve model kesitlerinin çıkartılması,rölyef yüzey ve katı  model uygulamaları konularındaki projelerde görev aldı..

    Ata-rolyef     

 ilgili haberler:

Türkiye'nin en büyük Atatürk rölyefi yapılacak
İzmir'in Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, İzmir'i tepeden gören kayalıkların içerisine yaklaşık 40 metre boyunda Türkiye'nin en büyük Atatürk rölyefini yaptırıyor.

ABD'deki Amerika başkanlarının kayalara oyulmuş masklarından esinlendiklerini belirten Şeboy, 2 yıl içerisinde maskın bitirileceğini söyledi. Buca'nın Çaldıran Mahallesi Taş Ocakları mevkisinde özellikle gecekonduların yoğun olarak bulunduğu bölgede yapılacak olan Atatürk rölyefinin omuz kısmından itibaren Atatürk resmini içereceği belirtildi.

Rölyefle ilgili bilgi veren Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, "Yeşildere yoluna dünyanın en büyük Atatürk maskını yapacağız. Buca Belediyesi ve akademisyenler tarafından oluşturulan bir kurul tarafından Atatürk'ün hangi resminin rölyefinin yapılacağına karar verildi. Rölyefin yapılacağı yere ve kayalıklarda zemin etüdü ve jeolojik etütlere göre statik projeleri hazırlandı. Mask, yaklaşık 3 apartman büyüklüğünde, yaklaşık 40 metre yüksekliğinde olacak. İhaleye verdik ve bir ay önce yapımı başladı. Sanırım 2 yıl kadar yapımı devam edecek ve 3 milyon 300 bin YTL'ye mal olacak. Ne dünyada ne de Türkiye'de böyle bir proje yok. Bir kısmı kabartma, bir kısmı oyarak yapılacak belki kayalara monte edilecek. Ayrıca rölyefin hemen üzerinde daha önce yapılmış yapılar var, onların istimlakları yapılacak. Rölyefin hemen altına da Atatürk'ün bir vecizesi yazılacak" diye konuştu.

Bölgenin Buca'ya ilk girişte kötü bir görünümü olduğundan yakınan Şeboy, kayaların proje için çok elverişli olduğunu ifade ederek, "Mimar ve teknik adam gözüyle baktığında Atatürk'ün yukarıdan sanki 'sizi izliyorum' der gibi bakması hoş bir görüntü olacak" dedi. ABD başkanlarının kayalara oyulmuş masklarından esinlendiklerini anlatan Şeboy, Buca'da yaşayan vatandaşların yüzde 80'inin bu projeye destek verdiğini de ifade ederek, yaptıkları bütün projelerin çok yüksek oranda oyla desteklendiğini söyledi.

kaynak: İZMİR (İHA)

Yeşildere’de yapımı devam eden ve 13 katlı bir apartman yüksekliğinde olacak Atatürk maskı, mart 2009’da tamamlanacak

Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, maskın yapımının, ilçe girişindeki Yeşildere Kayalıkları’nda sürdüğünü belirterek, o mevkinin, kentin büyük bölümüne hakim olduğunu dile getirdi. Atatürk maskı fikrinin 2004 yılında çıktığını ifade eden Şeboy, geçen zaman içinde fikrin projelendirilip altyapı çalışmalarının yapıldığını, zemin etüdünün tamamlanmasının ardından, alandaki kayaların kimyasal patlayıcılarla kırıldığını ifade etti. Şeboy, projeyle ilgili Dokuz Eylül Üniversitesinden de yardım alındığını, Atatürk’ün hangi portresinin seçileceğine karar verilmesinden sonra da temelin atıldığını kaydetti.

250 ton çelik
Maskın 35 metre genişlikte, 40 metre yükseklikte olacağını dile getiren Şeboy, proje için 250 ton çelik kullanılacağını ifade etti. Şeboy, kayalıkların Buca sınırının başladığı yerde olduğunu, konum olarak da İzmir’in birçok bölgesini gördüğünü belirterek, ’’Atatürk’ün İzmir’i izlediğini göstermek amacıyla o tepeyi seçtik. Alana başka şeyler de yapılabilirdi, ancak biz anlamlı bir şey olsun istedik. Mask tamamlandığında Atatürk, İzmir’i tepeden izleyecek’’ diye konuştu.

Heykeltıraş Harun Atalayman da maskın önce 1 metrelik maketinin yapıldığını, ardından bilgisayar ortamında gerçek ölçülerin tespit edildiğini söyledi. Atalayman, maskın iç taşıyıcı sisteminin kurulma aşamasında olduğunu ifade ederek, yapımda kullanılacak beton püskürtme yönteminin zor bir iş olduğuna dikkati çekti.

Şeboy, maskın altına Atatürk’ün bir vecizesinin yazılacağını belirterek, kendisinin, barışın önemini vurgulamak amacıyla ’’Yurtta barış, dünyada barış’’ sözünü yazmayı düşündüğünü, ancak yazılacak vecizeyi vatandaşların belirlemesini kararlaştırdıklarını kaydetti.

ATATÜRK RÖLYEFİ İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR  

1- Arazinin jeolojik , jeofizik ve jeodezik etüdleri son aşamalarına kadar ilgili üniversite tarafından yapılmıştır.

2- Bu etüdler sonucunda herhangi bir depremde düşme olasılığı olan en küçükten en büyüğe kadar tüm kayalar tahribatsız genleşen dinamitle yerinde parçalanıp kaldırılmıştır.

3- Rölyefe ulaşımı sağlayacak yol açılıp , rölyefin oturtulacağı zemin ve kaya aynasının kazı ve temizleme işlemi yapılmıştır.

4- Rölyefin oturacağı ve yaslanacağı tüm kayaların yapıları taşıma güçleri , testler ve hesaplamalar sonucu belirlenmiş , yatay ankraj çivilerin çakılacağı kayalar belirlenmiştir. Yatay ve düşey ankrajlar , açacak uygun makine ve ekipman belirlenmiştir.

5- Rölyef kabuğunu oluşturacak betonarme panellerin agrega ve çelik hasırları belirlenmiş ve mukavemet deneyleri tamamlanmıştır.

6- Rölyefi modüler olarak hazırlayacağımız 5 dönümlük alanın tesviye çalışması tamamlanmıştır.

7- Rölyefin montajının yapılacağı yerde , yapımına esas teşkil edecek 4 metrelik maketin ön çalışması olan 1 metre yüksekliğindeki maket tamamlanmıştır.

8- Rölyefi ve birlikte oluşturulacak yapay kayaların araziye yerleşim durumunu en gerçekçi biçimde sağlayabilmek için fotogrametrik teknolojiyi kullanmak üzere ilgili üniversite ile görüşmeler tamamlanmıştır.

9-Bütün teknik çalışmalar tamamlanmış ve rölyefin yapım işi ihale ile yüklenici firmaya verilmiştir.

 

İzmir Atatürk maskı Fotoğraf Galerisi

 

Bornova,İzmir,Türkiye

 • 3 Boyutlu Tarama hizmetleri +

  Detaylı Bilgi
 • Teknik resim çizim hizmetleri - 2D & 3D +

  teknik-cizim olymposdesign üretmek istediğiniz makina ve aletlerin teknik imalat resimlerini uluslararası standartlara uygun olarak size sunar.

  Teknik

  Detaylı Bilgi
 • Endüstriyel tasarım hizmetleri +

  endüstriyel tasarım Olympos tasarım sizin istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda her türlü endüstriyel ürünü özgün olarak tasarlar ve size

  Detaylı Bilgi
 • Tersine mühendislik hizmetleri +

  Tersine mühendislik kavramı günümüzde oldukça çok kullanılmaya başlamıştır.Tersine mühendislik kısaca var olan bir üründen geriye doğru

  Detaylı Bilgi
 • SunConnect 3D Scanner +

   Sun Connect   3d tarama sistemi
  Detaylı Bilgi
 • Katı ve yüzey modelleme +

  Olympos tasarım bir ürünün tasarımından modellenmesine ve üretime hazır hale gelmesine kadarki aşamalarda görev alır.

   

  Detaylı Bilgi
 • 1

3D Baskı galeri

API –>